Pages Menu
Categories Menu

Astma choroba, z można zupełnie normalnie żyć

Mająca charakter przewlekły zapalnego typu choroba naszych dróg oddechowych którą niestety jest astma ma coraz powszechniejszy charakter i staje się chorobą cywilizacyjną. Według najnowszych szacunków możemy ocenić, iż obecnie cierpi na nią nawet 20% populacji w Polsce, a równie duży odsetek może po prostu nie posiadać wiedzy na temat tego, że choruje na astmę. Ale w żadnym razie nie należy ignorować objawów. Astma nieleczona może prowadzić nawet do śmierci.
Jakie mamy symptomy astmy oskrzelowego typu?
Najważniejsze to kaszel czasem naprawdę bardzo trapiący i duszności nie tylko te skrajne trudności z oddychaniem. Najczęściej występują w godzinach porannych, ale czasami mogą się też nasilać w odpowiedzi na kontakt z alergenami lub innymi czynnikami wziewnymi.

Czym jest astma?
Astma oskrzelowa to utrzymujący się przewlekły stan zapalenia oskrzeli. Często rozwojowym elementem jest obecność alergii na pyłki albo też czynniki w pokarmowym wydaniu. Choroba niestety ma charakter nieuleczalny i trzeba się z nią borykać do końca życia. Jednak prowadzona w odpowiednim trybie terapia i zdrowy, pasujący do możliwości pacjenta styl życia sprawią, że astma nie wpłynie znacząco na pogorszenie komfortu życia. Dokładnie zestawione przyczyny powstawania astmy wciąż są nieodkryte.

Diagnoza astmy
Ciężka w diagnozie jednoznacznej choroba. W stadium wczesnym może dawać bowiem ewidentnie niejednoznaczne objawy, które równie dobrze mogą być wywołane przez różne inne choroby. Ale choroby nawracające dolnych dróg oddechowych, zadyszka, świst w oddechu, duszności powinny nas skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza, a potem lekarza specjalisty. Wyszukiwanego za pomocą frazy: pulmonolog Wejherowo albo w innym mieście. Powinniśmy poddać wykluczeniu również takie złożone schorzenie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc związana ze zwężeniem występującym w drogach oddechowych.

Tylko spokojnie
Astmę możemy ambulatoryjnie leczyć, zwykle formę leczenia przejąć może nawet lekarz pediatra. Leki służące zwalczaniu astmy dzielą się generalnie na sterydowe i niesterydowe. Ich działanie jest oparte na rozszerzaniu oskrzeli co ułatwia oddychanie oraz na znoszeniu obecnego w strukturze oskrzeli zapalnego stanu. Przewlekły stan zapalny może bowiem doprowadzić do pojawienia się zwapnień nieodwracalnego niszczenia tkanki oskrzeli. A to już poważne.